Světlo pro Světlušku 2020: To budete koukat

Za normálních okolností bych už v tento čas nejspíš byl v Pražské křižovatce a těšil se na svůj nevímužkolikátýuž koncert Světlo pro Světlušku. To první letos bohužel neklapne 🙁 Naštěstí ale pořád mohu to druhé 🙂

Benefiční koncert Světlo pro Světlušku, který se bude vysílat 17. října z Pražské křižovatky, se letos nese v duchu motta „To budete koukat“. Pro zrakově postižené diváky bude přenos vůbec poprvé opatřen živým audiopopisem. Kromě tradičního vysílání na ČT1 a ČRo Radiožurnál budou diváci moci sledovat koncert i na sociálních sítích a webu iRozhlas.cz/svetluska. Celým večerem provedou moderátoři Ewa Farna a Karel Kovář alias Kovy.

Změnu dostane i hudební schéma, které bude v minutách sice zkrácené, ale rozšířené v žánrech. Mezi interprety se letos představí Ewa Farna, Anna K., Pavel Šporcl, Michal Hrůza, Lake Malawi a Pokáč, který pro Světlušku složil novou písničku a na koncertě bude mít premiéru. Všechna hudební vystoupení doprovodí smyčcové uskupení Unique orchestra, letos ale bohužel bez sborů.

Obměny se dočká i formát Den POTMĚ, který letos bude tak trochu naopak. Diváci uvidí reportáže ze DNE SPOLU. Tím chce Světluška poukázat na to, že neodlišuje svět vidících a svět nevidomých. Ben Cristovao s Janem Novákem budou létat vzduchem na parkourovém hřišti, Pavel Šporcl s Benjaminem Levíčkem svým houslovým vystoupením pobaví kolemjdoucí na pražské Kampě a Kovy spolu s Marií Zemanovou a Annou Burdovou budou v ulicích Českých Budějovic bourat stereotypy ve vnímání nevidomých.

Jako novinka je zařazeno stand-up číslo, kterého se ujme mistryně comedy Iva Pazderková a její nevidomý parťák Ondřej Zmeškal. Jejich přípravy na vystoupení jsou zachyceny v poslední z reportáží Den SPOLU. Nebude chybět ani medailonek s příběhem konkrétní pomoci od Světlušky, tentokrát s nevidomou maminkou Alenou Terezií Vítek a její roční holčičkou.

Koncert bude letos poprvé živě streamován na iRozhlas.cz, kde budou mít diváci možnost přispět Světlušce online. Český rozhlas Radiožurnál se postará o speciální komentář živého přenosu koncertu tak, aby si ho mohli naplno užít i diváci a posluchači se zrakovým postižením. Po sportovních utkáních, dostizích a divadelním představení je koncert dalším počinem projektu Nevidomý fanoušek Světluška a Radiožurnálu.

Během přímého přenosu mohou diváci a posluchači využít linek call centra a prostřednictvím operátorek přislíbit finanční dar, který pošlou po skončení přenosu na sbírkové konto Světlušky 99999 99999/0100. Světlušce také mohou odeslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA 60 nebo pro dlouhodobou podporu ve tvaru DMS TRV SVETLUSKA 60 (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 je rovněž dárcům otevřené po celý rok.

Proč přispět právě Světlušce?

Argumenty, proč podpořit právě Světlušku, jsem si vypůjčil ze svého staršího článku Sbírkové dny Světlušky rozzáří česká města v první polovině září.

Hlavní důvody jsou čtyři:

  • Cílová skupina: od roku 1998 jsem v profesní i osobní rovině poměrně úzce spjat s komunitou lidí s těžkým postižením zraku. Je proto myslím celkem přirozené, že je mi blízká nadace, která právě tuto skupinu lidí podporuje.
  • Transparentnost: u Světlušky nemám pocit, že bych nevěděl, kam vybrané peníze jdou. Jako velké plus vnímám také to, že Světluška podporuje projekty, které vnímám jako smysluplné.
  • Lidé, kteří za Světluškou stojí: Gábina Drastichová i její kolegyně odvádí skvělou práci jak v profesní, tak v lidské rovině. A je mi sympatické i to, jak Světluška ve svých aktivitách propojuje svět lidí vidících a zrakově postižených.
  • Koncepční a dlouhodobá podpora některých aktivit, v nichž jsem osobně zapojen:
    • I díky Světlušce můžeme dvakrát do roka pořádat Agoru – unikátní a momentálně jedinou vzdělávací akci o informačních a komunikačních technologiích v České republice, na které se stovky lidí se zrakovým postižením učí používat ICT pro kompenzaci své zrakové vady.
    • Světluška také podporuje účast studentů se zrakovým postižením na ICC – mezinárodní letní škole právě pro tuto cílovou skupinu. I díky podpoře Světlušky tak patří česká skupina již několik let k těm nejpočetnějším.
    • Bez Světlušky by neexistoval ani Pélion – vzdělávací portál o výpočetní technice pro zrakově postižené, na který od jeho spuštění zavítalo více než 30 000 uživatelů.
    • Světluška je i partnerem konference INSPO – největší, nejpřístupnější a nejvýznamnější konferenci v České republice, představující nejnovější zahraniční i tuzemské aplikace, programy a pomůcky usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením.
    • Bez Světlušky by se i obtížněji organizoval Bučovice Blind Football Cup.
    • Světluška fandí i novým věcem – jednou z podporovaných aktivit je využití 3D tisku pro vzdělávání zrakově postižených.
    • V neposlední řadě je to podpora vývojových aktivit Střediska Teiresiás – díky Světlušce můžeme vylepšovat například systém Polygraf, vyvinuli jsme Speekie pro Android či mobilní aplikace ke Knihovní bráně Daleth.

Tak koukejte nebo poslouchejte – a ideálně i něco přispějte 🙂

Koncert Světlo pro Světlušku 2020 – To budete koukat! – upoutávka


O Světlušce

Od roku 2003 je Světluška partnerem pro organizace, které zajišťují služby pro lidi s těžkým zrakovým a zrakovým kombinovaným postižením. Stejně tak je jedním ze záchytných bodů pro jednotlivce, rodiny, studenty, seniory s těžkým zrakovým postižením, kterým pomáhá k životu, který chtějí žít. Světluška přispívá na vzdělávání, na volnočasové aktivity, na moderní asistivní technologie či nové metody diagnostiky a léčby. Rodinám pak na asistenci a odlehčovací služby, které umožní nadechnout se a být tak dlouhodobě oporou svým blízkým.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..