Pozvánka na INSPO 2017 – přijďte se seznámit s novinkami v oblasti ICT pro zdravotně postižené

V sobotu 25. března 2017 se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 17. ročník konference INSPO – konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. INSPO je v České republice největší akcí svého druhu jak do počtu návštěvníků, tak do množství prezentovaných novinek z oblasti ICT určených pro uživatele s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením.

INSPO

Program konference

Připraveno pro vás bude 25 prezentací, věnovaných nejrůznějším tématům z oblasti informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým zdravotním postižením. Těšit se můžete například na prezentace o Internetu věcí, standardu Handicap Friendly pro knihovny, přepisech pořadů Českého rozhlasu či navigacích pro zrakově postižené. Na letošním ročníku opět přivítáme zahraničního hosta, kterým je Cesar Mauri ze Španělska – tvůrce aplikace EVA Facial Mouse pro ovládání mobilního zařízení pomocí sledování obličeje uživatele.

Pokud vás zajímá, co vše bude na konferenci prezentováno, podívejte se na kompletní program konference.

Program sekce Přístupnost nejen webu

V sekci Přístupnost nejen webu, kterou mám na konferenci na starost (a která by se opět mohla jmenovat spíše Přístupná mobilní řešení :-), bude i letos program opravdu nabitý.

První dva příspěvky budou věnovány navigacím pro uživatele s těžkým postižením zraku. Marek Salaba ze SONS a Jan Pechan z Matapa představí nový orientační systém pro zrakově postižené​, postavený na kombinaci tzv. beaconů, softwarového vybavení chytrých mobilních telefonů a dobře připravených popisů prostoru. Pokud se zadaří, bude možné si tuto navigaci na INSPO vyzkoušet naživo.

Zdeněk Míkovec a Jan Balata z ČVUT v Praze seznámí zájemce s jimi vyvíjeným navigačním systémem pro nevidomé chodce, který nazvali Naviterier. Jedná se o navigaci nezávislou na GPS, postavenou na precizním popisu trasy a jednoznačných instrukcích, založených na přesné geometrii chodníků, informování o typech přechodů, tvarech rohů budov či směru hluku z rušných ulic.

Další dva příspěvky pak budou tématicky navazovat na přednášky z dopolední plenární sekce. Vladimír Jareš ze společnosti TurboConsult představí v rámci přednášky Co se děje okolo projektu FriendlyVox i projekt FriendlyVox pro knihovny, který může být cestou k naplnění některých požadavků standardu Handicap Friendly.

Karel Giebisch z IT Gieb pak účastníkům vysvětlí jednak základní principy tvorby přístupných mobilních aplikací, jednak prakticky předvede aplikaci Záchranka, která může posloužit jako dobrý příklad přístupné mobilní aplikace pro nevidomé (aplikace mimo jiné získala cenu za nejpřístupnější mobilní aplikaci roku 2016).

Pátý příspěvek bude věnován aplikaci KNFB Reader. Ta udělá z chytrého mobilu čtečku tištěných textů, kterou mohou používat nejen zrakově postižení uživatelé. Umožňuje fotit a číst nejen dopisy, časopisy či knihy, ale i obaly potravin a léků, displeje přístrojů či nejrůznější štítky. Příspěvek přednese Honza Šnyrych z Odečítače.cz.

Celou sekci pak uzavřou Michal Jelínek ze SONS a Jan Pechan z Matapa prezentací o novinkách v BlindShellu 2 Baroque. BlindShell již není pouhou aplikací ke stažení na Google Play, ale komplexní řešení (aplikace dodávána s optimalizovaným hardware od společnosti FoxConn) s mnoha novými funkcemi. Kromě těch standardních jako jsou volání či psaní zpráv, umožňuje BlindShell nově využívat například sociální sítě, poslouchat internetová rádia či nadiktovat text zprávy a e-mailu.

Vystavovatelská část

Součástí konference je také bohatý doprovodný program. Zájem o představení svých produktů a služeb už projevilo více než 20 organizací, případní další zájemci o výstavní prostor se ještě mohou hlásit na info@helpnet.cz. Novinkou 17. ročníku INSPO bude bezbariérová relaxační zóna ve výstavní části, v níž budou mimo jiné účastníkům konference k dispozici maséři.

Cena Nadace Vodafone Rafael

Na konferenci bude již po třetí předána Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením. O cenu spojenou s částkou 200 000 korun se mohou ucházet neziskové organizace do 22. února 2017. Bližší informace o ceně, právní podmínky a další informace k přihlášení najdou zájemci na stránce Rafael.

Literární soutěž Internet a můj handicap

Na konferenci také budou vyhlášeny výsledky literární soutěže Internet a můj handicap. Její 13. ročník má uzávěrku 19. února 2017. Tři vítězové dostanou 7 000, 5 000 a 3 000 korun od ČSOB, Zoner Software věnuje šesti soutěžícím oblíbený program Zoner Photo Studio, další ceny věnují AutoCont CZ (flash disky), nakladatelství Portál a sdružení Okamžik (knihy), zvláštní ceny udělí časopisy Gong a Vozíčkář. Bližší informace o soutěži najdou zájemci na stránce Internet a můj handicap.

Zpřístupnění konference

Ne vždy platí, že konference o přístupnosti myslí i na přístupnost sebe sama. Konference INSPO je ale v tomto ohledu velkou výjimkou a určitě stojí za zmínku míra jejího zpřístupnění. Ve všech třech jednacích sálech bude zajištěno tlumočení do znakového jazyka i simultánní přepis. Simultánní přepis mohou sledovat účastníci se sluchovým postižením nejen na plátně, ale také na tabletu. A slabozrací návštěvníci mají možnost si na zapůjčeném tabletu nastavit sledování prezentace promítané na plátno. Příspěvky do sborníku jsou nabízeny v digitální podobě, takže se s jejich obsahem mohou seznámit i nevidomí návštěvníci konference.

Zájemci, kteří se nemohou zúčastnit konference osobně, mohou sledovat program v hlavním sále od 10 do 13 hodin a od 14 do 16 hodin v přímém přenosu na internetu na adrese, kterou najdete na www.inspo.cz/videa. Videozáznamy všech přednášek, které budou opatřeny i překladem do znakového jazyka a titulky, budou zveřejněny přibližně měsíc po konání konference na YouTube kanálu konference INSPO.

Registrace na konferenci

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Držitelé průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Pokud vás některé z témat zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se co nejdříve. O konferenci bývá poslední roky velký zájem a registraci ukončujeme předčasně, tak ať se stihnete zaregistrovat, dokud jsou volná místa.

Srdečně vás zveme a těšíme se na osobní setkání.

A pokud si chcete ukrátit chvíli do doby, než se sejdeme na INSPO 2017, podívejte se na videozáznamy nebo fotky z loňského ročníku.

Videozáznamy z INSPO 2016 na YouTube

Fotografie z INSPO 2016 na Flickru

INSPO 2016, 12. 3. 2016


Sedmnáctý ročník konference INSPO pořádá BMI sdružení. Generálním partnerem je Nadace Vodafone, partnerem AutoCont CZ, ČSOB a odborným partnerem Teiresiás – Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity. Mediálními partnery jsou ČTK Protext a portál Helpnet.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..