Vzpomínka na GW Micro

köpa postorder viagra 200 mg Jan Šnyrych

Úvod

http://www.dlgresults.com/?y=etx-opzioni-binarie etx opzioni binarie

http://www.kidvinyl.co.uk/?negr=segnali-opzioni segnali opzioni

الرسم البياني للفوركس

demo trading opzioni binarie no deposito

Window-Eyes: můj první skutečný odečítač

http://portsmouthpartnership.org/?kompas=%D8%AB%D9%86%D8%A7%D8%A6%D9%8A-%D8%A7%D9%84%D8%AE%D9%8A%D8%A7%D8%B1-OTC&fe4=26 ثنائي الخيار OTC

http://www.studio-asnieres.com/?serimepoke=sistema-de-comercio-exterior-mexicano sistema de comercio exterior mexicano

meglio autopzioni binarie o option navigator

trading online opzione binarie metodo delle candele

Přechod na JAWS

opções binarias sinais

Kolegiální konkurenti

corsi di opzioni binarie a caserta

bit ly zoneoptions

trading opzioni binarie cos/\\\\\\\\\'è

Nemohl jsem uvěřit, že v oboru zpřístupňujících technologií se ke konkurenci přistupuje takto "v rukavičkách". Podle mého názoru, pokud říkáme něco, co je jednoznačně pravda, co si může každý, kdo má ty dva odečítače, vyzkoušet, když je dá vedle sebe, měli bychom to, v čem jsme lepší, říkat co nejhlasitěji. A také jsem to cítil tak, že když se dozvíme, že Window-Eyes v některých oblastech předčil JAWS, uděláme maximum, abychom zajistili, že naši uživatelé budou mít brzo novou verzi JAWSu, která bude stejně dobrá nebo lepší.

Domníval jsem se, že konkurence v oblasti softwaru funguje takto: Když vás konkurent v něčem poráží, je na vás, abyste jej dohnali a předčili; a když děláte něco lépe vy než konkurent, potom musíte počítat s tím, že vám to stejně tak oplatí něčím vychytaným on ve své nové verzi. Poznal jsem ale, že obor zpřístupňujících technologií se řídí velmi odlišnými pravidly.

Závod o Windows NT

V letech před mým příchodem do Henter-Joyce převzal HJ od jedné firmy z Massachusetts program pro zvětšování obrazovky MAGic. U této akvizice jsem nebyl, a proto k ní neznám podrobnosti. MAGic se ale nikdy nestal úspěšným produktem a oproti ZoomTextu od Ai Squared, který si stále drží tržní podíl připomínající monopol, MAGic ztrácel ve všech zprávách o tržním podílu zvětšovačů, které jsem kdy viděl. MAGic však do JAWSu přinesl technologii zachytávání obrazu přes vlastní video ovladač a tato technologie byla nezbytná pro vstup na trh Windows NT. Ted Henter a tým v Henter-Joyce si uvědomili, že americká federální vláda bude především z bezpečnostních důvodů upgradovat všechny svoje počítače z DOSu na Windows NT 4 a JAWS + MAGic se stane jediná kombinace odečítače a zvětšovače, kterou budou moci federální úřady koupit.

Když měli Henter-Joyce řešení pro Windows NT, uzavřeli dlouhodobý kontrakt s americkou správou sociálního zabezpečení SSA, po kterém následoval velký kontrakt s ministerstvem školství a mnoha dalšími americkými federálními vládními agenturami. Tyto velké kontrakty následované ještě implementací Section 508 (právní předpis USA zaručující handicapovaným rovnocenný přístup k informacím – pozn. překl.) ve federálních institucích přinesly do Henter-Joyce a později Freedom Scientific masivní přísun finanční hotovosti, něco, čím se Ai Squared, ani GW Micro nemohli pochlubit.

Když jsem přišel do Henter-Joyce, byla odhadovaná čísla tržního podílu JAWS i Window-Eyes okolo 40 % pro každého z nich se zbývajícími 20 % pro Dolphin a všechny ostatní. U zvětšovacích programů byl MAGic třetí za Ai Squared a produkty Dolphin.

Investice do JAWSu

Když Henter-Joyce získali první kontrakt s SSA, jak jsem popsal výše, byly tržní podíly JAWSu a Window-Eyes vyrovnané. Ted Henter si tehdy mohl celou tu spoustu dolarů vzít domů jako nečekaný finanční bonus, on se ale místo toho rozhodl většinu peněz investovat zpět do byznysu. Společně s dalšími vedoucími, Jerrym Bowmanem, Ericem Damerym a Glenem Gordonem pracoval Ted na tom, aby přivedl další profesionály jako Sharon Spenser a mě, abychom pomohli vybudovat manažerský tým, který by mohl úspěšně pozvednout obchod na vyšší úroveň. V prvních měsících mé práce v Henter-Joyce jsem pracoval v týmu s Glenem a Ericem a společně jsme přemýšleli, jak vyhrát válku odečítačů. Skončili jsme s marketingem "hlavně neříct nic zlého", odhodili jsme rukavičky a pustili jsme se do budování tržního gigantu.

Nikdo z nás ale nečekal, jak snadnou cestu za dominancí na trhu nám GW Micro udělá.

Fetiš MSAA v GW Micro

Jak jsem psal ve svém nedávném článku o důležitosti standardů, MSAA bylo první API pro přístupnost v nějakém významném operačním systému. Naneštěstí, jak také píšu v onom článku, rané verze MSAA nebyly schopny zajišťovat opravdovou přístupnost ve všech aplikacích, ale jen v těch nejjednodušších. Z tohoto důvodu jsme se v Henter-Joyce rozhodli pro používání jiných technik k získávání informací, které pak předáváme uživateli hlasovým a braillským výstupem. S JAWSem 3.31 jsme ukázali, jak řešení GW Micro založené na MSAA problémy s výkonností prohloubilo, a společně s Home Page Readerem od IBM jsme také v dalších letech demonstrovali, jak se dá s využitím jiných technik přiblížit ke 100 % plnění pravidel přístupnosti webových user agentů. GW Micro se neochvějně drželo své strategie využívat jedině MSAA, strategie, která přispěla k jejich odchodu z trhu. Rok za rokem, recenzi za recenzí, nevidomí uživatelé, státní nákupčí a kdokoli další, kdo se o to zajímal, mohl číst, jak se JAWS na internetu stále zlepšuje, zatímco Window-Eyes stojí více méně na místě.

Pro někoho jako já, se zkušeností z vývoje běžného softwaru to bylo neuvěřitelně matoucí. Freedom Scientific i IBM předváděli každý rok slušný pokrok a GW Micro, zdánlivý konkurent JAWSu, nedělal prakticky nic, aby jej dohnal.

Člověk by si mohl myslet, že velký pokrok JAWSu mohl být poháněný příjmy z velkých kontraktů Henter-Joyce /Freedom Scientific. Zatímco pro jiné oblasti JAWSu je to pravda, téměř veškerý kód pro podporu internetu v JAWSu 3.31 až přinejmenším po JAWS 5 napsal jen jeden člověk – Glen Gordon, který byl zaměstnancem Henter-Joyce, ještě než začaly velké kontrakty přicházet. Když mohl celou práci v Henter-Joyce / Freedom Scientific udělat jeden programátor, byť velmi chytrý, určitě toho mohli dosáhnout i GW Micro. Tak by se samozřejmě chovala "normální" firma v normálním oboru, jak jsem už ale psal výše, v oboru zpřístupňujících technologií se hraje podle zvláštních pravidel.

Velký přínos GW Micro

Krátce poté, co americký Kongres schválil Section 508 zákona Rehabilitation Act a Bushova administrativa vydala pravidla pro implementaci zákona, mnoho běžných softwarových firem si uvědomilo, že aby si udržely prodeje státním institucím, musí přinejmenším předstírat, že se starají o přístupnost. Ve Freedom Scientific jsme měli požadavky od miliardových softwarových společností, jako Adobe, MacroMedia, PeopleSoft, Oracle a dalších. Tyto softwarové giganty potřebovaly řešení přístupnosti. Abychom mohli pracovat s těmito firmami, zřídil Freedom Scientific na můj návrh tým softwarového poradenství, který je nyní po přibližně 15 letech veden hvězdou oboru přístupnosti Mattem Aderem. Na přístupnost běžného softwaru jsme pohlíželi jako na problém jeho vydavatelů a i když taková práce byla důležitá, nikdy jsme do práce pro takovéto obry nešli bez kompenzace. Typicky v jedné z těchto situací nás oslovila velká softwarová společnost, my jsme jim řekli, že s nimi rádi budeme pracovat za hodinovou sazbu 125 dolarů a brzy jsme od potenciálního klienta měli odpověď "ne, děkujeme" a zjistili jsme, že GW Micro je s nimi ochotno spolupracovat zadarmo.

To všechno je už dávno, takže si nevybavím pořadí těchto požadavků, ale po prvním z nich, kdy byl osloven Freedom Scientific, ale firma se potom místo toho rozhodla jít k GW Micro, slyšeli jsme později od softwarové společnosti "Federální vláda to nechce, dokud to nebude chodit s JAWSem." To jsme samozřejmě věděli a už jsme to potenciálnímu klientovi říkali v naší původní nabídce. V tuto chvíli měla už ale softwarová společnost od GW Micro zdarma zpracované řešení pomocí MSAA, a tak už potřebovali zaplatit Freedom Scientific jen za práci na straně JAWSu. Takže miliardová korporace ušetřila desítky nebo stovky tisíc dolarů. Ve Freedom Scientific jsme soukromě poděkovali GW Micro za to, že udělali tuto práci, která obvykle trvala jeden měsíc, protože JAWS mohl využít implementaci MSAA, kterou udělali pro bono.

Zatímco tato práce byla katastrofální pro byznys GW Micro a dodnes nechápu, proč opakovaně dělali tuto chybu, posloužilo to velmi dobře komunitě uživatelů zpřístupňujících technologií. Velké množství běžného softwaru se stalo přístupnější, protože GW Micro pracovalo jako dobrovolník na jejich implementaci MSAA. To nakonec pomohlo vytvořit precedens, že používání zdokumentovaného API pro přístupnost byla jednoznačně dobrá strategie, a dnes s výborným API v prakticky každém operačním systému je model, který GW Micro hlásali, průmyslovým standardem.

Všichni bychom měli být vděční GW Micro za tuto práci, protože tak položili pevný základ pro přístup k otázce přístupnosti na základě standardů, i když to velmi poškodilo jejich obchod. Větší smysl by dávalo, kdyby tento způsob vývojářské práce pomáhala prosadit nějaká nezávislá skupina hájící přístupnost např. organizace zrakově postižených NFB nebo ACB. Pro malou společnost jako GW Micro se to ale zdálo být sebevražedné.

Microsoft Office

Tým, který v Microsoftu vyvíjel Office, MSAA téměř úplně ignoroval. Uživatelé JAWSu potřebovali používat Office v práci a při vysokoškolském studiu potřebovali přistupovat i k pokročilejším funkcím. Ve Freedom Scientific jsme se rozhodli pro získávání informací z aplikací využít jiný standard. Přiklonili jsme se k používání Visual Basic for Applications (VBA), programovací nástroj pro korporátní použití a pro ty, kdo chtějí používat funkce Office ve svých proprietárních aplikacích. Jednoduchým přidáním schopnosti dotazovat se aplikací přes VBA získal skriptovací jazyk JAWSu dobře zdokumentovaný způsob jak poskytovat uživatelům informace, které jinak byly pro odečítač nedostupné. To je jedna z oblastí, kde vstoupily do hry vyšší příjmy Henter-Joyce / Freedom Scientific. Jakmile jsme do skriptovacího jazyka přidali podporu VBA, mohli jsme zaměstnat vývojáře skriptů JAWSu na plný úvazek a nechat je vyvíjet.

GW Micro se drželo pozice, že pro průměrného uživatele je příliš těžké naučit se skriptovací jazyk, argument strašáka, jen pár uživatelů JAWSu se pokusilo napsat skript, jen pár jich mělo tu potřebu. Zatímco jsme ale v každé nové verzi JAWSu přidávali desítky funkcí pro Office včetně pokročilých funkcí pro PowerPoint, MS Project a také pro grafy v Excelu, zdálo se, že Window-Eyes prostě čeká na den, kdy Microsoft vylepší MSAA natolik, aby mohl dělat všechny ty skvělé věci, které dělá JAWS. Nakonec GW Micro také přidali do Window-Eyes podporu skriptů VBA, bylo to ale mnoho let po JAWSu, kdy je už v boji o tržní podíl drtilo NVDA.

Proč GW Micro odmítali přidat funkce pro Office, které po léta byly v JAWSu, je pro mne dnes stále záhadou. Opravdu si mysleli, jak se mi to jeví, že budou konkurovat, když se budou snažit být co nejmenší?

Bezplatný Window-Eyes

Microsoft letos již dříve ohlásil, že každý uživatel legálních MS Office 2010 a novějších si může zdarma stáhnout kopii Window-Eyes. Toto oznámení způsobilo docela pozdvižení, ale já jsem se rozhodl, že o tomto psát nebudu, protože náš přítel u Seroteku o tom napsal dobrý článek a já k tomu nemám co dodat. Stejně jako mnoho dalších, kdo už dlouho Window-Eyes neviděl, jsem si stáhl kopii a vyzkoušel jsem si ho. Ihned jsem zaznamenal, že s mými oblíbenými aplikacemi nefunguje stejně dobře jako NVDA, a než abych trávil mnohem více času podrobným zkoumáním, nechal jsem jej ve svém tabletu s Windows nainstalovaný, aniž bych jej však už několik měsíců spustil.

Můj dojem poté, co jsem mluvil s několika dalšími nevidomými lidmi, kteří bezplatný Window-Eyes zkoušeli, je silný pocit "koho to vůbec zajímá". Většina mých přátel, kteří používají odečítač, Window-Eyes jednou vyzkoušela a větší část z nich se vrátila k NVDA, zatímco několik jich stále používá JAWS.

Pravidelní čtenáři tohoto blogu vědí, že jsem zastáncem standardů. Před deseti lety Window-Eyes odmítl soutěžit v souboji standardů. Nyní nemohu komentovat aktuální stav JAWSu, protože jej nikde nemám nainstalovaný, ale Window-Eyes zůstává daleko za NVDA, bezplatným odečítačem, který je z větší části vyvíjen dvěma velmi nedostatečně placenými kluky z Austrálie. Pokud je mi známo, Window-Eyes ignoruje většinu ze specifikace ARIA, takže by byl nepoužitelný v každé standardně dobře přístupné webové aplikaci. Jestliže se tedy zabýváte přístupností webu skrze standardy, best practices a objektivní měřítka, podporujte NVDA, protože oni to dělají dobře a potřebují veškerou možnou pomoc.

Závěr

Abych byl upřímný, z mých vzpomínek na GW Micro nejsem schopen odvodit nic jiného, než že to byl nejvíce matoucí konkurent, proti jakému jsem se kdy ocitl. Jejich ochota zdarma dávat konzultace a odmítání alespoň zkusit vyrovnat se funkčnosti JAWSu v MS Office a na internetu mi stále připadá jako firemní sebevražda. To, že GW Micro tak dlouho přetrvalo, je pro mne také záhadou. Kdo jsou jejich zákazníci? Zjevně podle posledních statistik WebAIM, které ukazují podíl Window-Eyes v podstatě pod všemi ostatními odečítači, je odpověď "velmi málo lidí".

Předpokládám, že až Microsoft vydá Windows 9, budou obsahovat nový Narrator, který bude konkurenceschopný s VoiceOverem v OS X od Applu. V tu chvíli bude bezplatný Window-Eyes odstraněn a přes noc se z něj stane zapomenutý produkt. Dokážu si představit, že ti, kdo budou potřebovat vyšší výkon nebo více funkcí, než bude v Narratoru, budou dále používat NVDA nebo, obzvláště ti, kdo pracují s aplikacemi, které vyžadují mnoho úprav, JAWS. Moje předpověď není založena na ničem víc než na mém vlastním předpokladu. Ale až se to splní, pamatujte si, že poprvé jste to slyšeli zde.

Radek Pavlíček

Radek Pavlíček

Radek se přístupnosti a speciální ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku věnuje už dlouhou řadu let.Blog POSLEPU založil v roce 2007 a protože práce je mu koníčkem, stále jej baví na něj psát a udržovat ho aktivní a aktuální.
Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *