Be My Eyes aneb půjčte (si) oči

Tento článek navzdory titulku není o transplantacích očí ani o žádné jiné převratné medicínské novince, ale o nové aplikaci pro mobily iPhone určené zrakově postiženým. I tato aplikace je ale svou koncepcí tak trochu převratná a virtuální půjčování zraku vidícího asistenta nevidomému klientovi opravdu umožňuje.

Za vývojem aplikace Be My Eyes stojí zrakově postižený pracovník dánské asociace nevidomých Hans Jørgen Wiberg, který se svým týmem na projektu pracuje od roku 2012. Systém byl spuštěn letos v lednu a brzy se stal velkým tématem na internetu. Renomovaný server AppleVis aplikaci dokonce zařadil do své Síně slávy. A čím je tedy systém Be My Eyes výjimečný?

Be My Eyes zprostředkuje nevidomému uživateli pomocí video-hovoru asistenci vidícího dobrovolníka a to kdykoli a kdekoli. Je k tomu třeba jen ozvučený mobil iPhone a internetové připojení. Když se nevidomý dostane do jakékoli situace, se kterou si nemůže samostatně poradit, a potřebuje cokoli „zkouknout“ od vidícího člověka, ale nikoho momentálně nemá nablízku, spojí ho aplikace Be My Eyes s vidícím asistentem. Během video-hovoru může nevidomý ukázat vidícímu pomocí kamery mobilu vše, co je třeba, a vidící na základě toho poradí. Jistě vás napadne spousta situací, kdy jste potřebovali pomoci, třeba při cestování nebo při práci v domácnosti, ale nebyl na dosah nikdo, kdo by vám pomohl. S Be My Eyes je získání pomoci otázka doslova jen dvou ťuknutí do mobilu.

A kde se berou ti vidící asistenti? To je asi nejzajímavější stránka celého projektu. Do Be MyEyes se jako dobrovolník může zaregistrovat kdokoli, kdo má chytrý telefon a je ochoten ve svém volném čase přijímat video-hovory od nevidomých a bezplatně jim pomáhat. Aktuálně je v systému registrováno více než 200 000 dobrovolníků, a Be My Eyes se tak během několika měsíců své existence stal patrně největší dobrovolnickou sítí pro zrakově postižené na světě.

Jak tedy služba z pohledu nevidomého uživatele funguje? Představte si, že jste sami doma a potřebujete někomu zabalit dárek k narozeninám. Najdete několik balicích papírů, ale neradi byste v červnu balili do toho se sněhuláky, který vám zbyl od minulých vánoc. Na svém iPhonu tedy otevřete aplikaci Be My Eyes a aktivujete tlačítko „Připojit se k prvnímu dostupnému pomocníkovi“. Protože jde o mezinárodní systém, má zde každý účastník nastavený jazyk, kterým hovoří, a ve chvíli, kdy nevidomý požádá o asistenci, je spojen s dobrovolníkem, který mluví stejným jazykem. Asistence je tedy anonymní – nikdy dopředu nevíte, s kým vás systém spojí, vždy by to ale měl být někdo, kdo je v danou chvíli ochoten pomoci.

V systému jsou i česky mluvící dobrovolníci a aplikace je také v češtině. Nic nám tedy nebrání Be My Eyes využívat, ale taky tuto novou službu propagovat jak mezi potenciálními klienty, tak i mezi případnými dobrovolníky.

Svým způsobem jde o převratnou věc. Od chvíle, kdy si Be My Eyes nainstalujete do mobilu, se vám už nikdy nestane, že byste někde zůstali bez pomoci. S touto novou masovou, anonymní, amatérskou osobní asistencí však ve větší míře vyvstávají otázky, které nám dříve nemusely připadat tak důležité. Když budu mít neustále nadosah pomoc vidícího, budu se vůbec ještě snažit dělat věci samostatně? Kde je hranice toho, co bych měl zvládat sám a kdy s tím můžu zatěžovat někoho jiného? Každý z nás si asi na tyto otázky bude odpovídat trochu jinak a určitě bude zajímavé sledovat, jak se bude tato obrovská nezávislá dobrovolnická síť dál vyvíjet. Každopádně Be MyEyes je tu a se svým konceptem pomoci zrakově postiženým dokáže oslovovat statisíce dobrovolníků. A přibývají i další projekty založené na vzdálené asistenci, jako je český projekt Remote Assistant či zahraniční Perceptron. Po technické stránce jsou tedy pro nás připravené nové možnosti pomoci a teď záleží jen na nás, abychom je byli schopni využívat co nejlepším způsobem.

Autorem článku je Honza Šnyrych.

Radek Pavlíček

6 komentářů u „Be My Eyes aneb půjčte (si) oči

  1. Hm… takový obecný informativní článeček… Zkoušel jste Be my eyes někdo na živo? JInak chtěla jsem prozkoumat tu alternativní aplikaci, ale poslední aktualizaci má před rokem a při zadání tel. čísla kvůli registraci zmizí tlačítko odeslat, na obrazovce zůstane jen číselná klávesnice + tlačítko smazat. Ani nějaké stránkování nefunguje… – tak víc nezjistím a nevím, jak to bude s přístupností… Podařilo se to někomu z pisatelů těchto stránek sprovoznit? Nebo o tom jen píšete?

    1. Remote Assistant jsem zkoušel před rokem na INSPO 2014, kde jej autoři prezentovali. Jaký je jeho aktuální stav bohužel netuším 🙁

    2. Zdravím,

      máte pravdu, že článek je psán informativně bez technických podrobností. Je to proto, že původně byl určen pro časopis Zora, kde by se nic techničtějšího nehodilo.

      Jinak s BeMyEyes mám i osobní uživatelskou zkušenost. Zatím jsem ho použil dvakrát. spojení s asistentem proběhlo vždy tak do 30 sekund. V obou případech jsem byl připojený přes wifi a s hovorem nebyly žádné technické problémy. A pokaždé byli i asistenti, se kterými mě to spojilo vstřícní a v pohodě a opravdu mi pomohli.

      K samotné aplikaci beMyEyes by snad měl jen dvě připomínky:
      1. Česká lokalizace je dělaná strojovým překladem, některé obraty tam jsou krkolomné.
      2. Aplikace někdy zapomene vaše přihlašovací údaje, musíte do ní tedy znovu naťukat jméno a heslo.

  2. Párvěcí by se mělo zlepšit:

    1. Technologická nezávislost. Nevidomý by měl mít možnost používat nejen siPhone, ale taky zeleného robota.

    2. Dobrovolníci by měli mít možnost pracovat i z notebooku, tedy měl by být součástí i webový interface.

    3. a to už některé systémy mají, by kromě anonymů měla být možnost si do systému dát přátele (nevodimý vidící, vidící zas nějaké nevidomé), aby anonymní pomoc nebyla nezbytností, ale alternativou.

    1. Dobrý den,

      v podstatě souhlasím se všemi třemi body, které jste napsal. Platformu iOS tvůrci zvolili jako první, protože je mezi nevidomými nejpoužívanější, ale myslím, že jsem četl, že plánují i apku pro Android, což je zas určitě nejrozšířenější systém mezi potenciálními asistenty. Tím, že BeMyEyes má už statisíce uživatelů, má taky asi i potenciál sehnat finance na další rozvoj.

      K video hovoru s neanonymním asistentem by mělo jít využít výše zmíněný Remote Assistant, který ale v aktuální podobě neznám.

  3. Já jsem tuto aplikaci objevila právě dnes. Řekla mi o ní kamarádka úplně jen tak mimochodem mezi řečí. Po vyzkoušení se divím, že o takové velké věci neví každý. Smekám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..